10 פרמטרים – בחירת מלגזה לעסק

 1. עלות – בדומה לכל מוצר שאנו רוכשים, כמובן שגובה המחיר הוא אחד מהשיקולים הבסיסיים לרכישה. יחד עם זאת, מלגזה היא מוצר יקר שלא רוכשים כל יום, אלא מוצר שישרת אותנו לאורך שנים. כך שגם אם נקנה מלגזה זולה יותר, עדיין מדובר בסכום לא מבוטל. כלל ידוע הוא שלעתים הוזל יכול לעלות לנו ביוקר, כך שמעבר למחיר, במיוחד שמדובר במוצר כה חשוב ויקר, חשוב להסתכל בחשיבה לטווח ארוך ולבחור במלגזה שתשרת את העסק בצורה הטובה ביותר.
 2. בחירת מלגזה לעסק
  בחירת מלגזה לעסק

  התאמה לצרכי העסק – בהמשך לסעיף הקודם, פרמטר מרכזי טרם הקניה של המלגזה הוא התאמתה בצורה האופטימלית לצרכים של העסק. המטרה של כל עסק היא להגיע לתפוקת עבודה יותר ולשם כך יש לרכוש את המוצר המתאים. כפי שצוין לעיל, ישנם מלגזות שונות בעלות פיצ'רים שונים וחשוב להכיר אותן טרם הרכישה. השיקולים צריכים להתייחס בין היתר לסוג המשטח עליו תנוע המלגזה, גודל ורוחב השטח, האם מדובר במבנה סגור או שטח פתוח, סוג וכובד המטען המיועד להרמה ושינוע, תדירות השימוש במלגזה (כאן נכנס השיקול אם לבחור במלגזה מבוססת דלק או חשמלית) ועוד.

 3. יצרן – בענף המלגזות ישנם יצרנים רבים, אך יחד עם זאת יש מס' יצרנים שנחשבים לטובים ואמינים במיוחד. אי לכך, על מנת להפחית סיכונים ולבחור במוצר איכותי ואמין מוטב לבחור מלגזה של יצרן מוכר בשוק מתוך מטרה שהמוצר שלו ישרת אותנו נאמנה לאורך שנים, כזה שגם נוכל ליהנות ממנו במכירה עתידית. חשוב לעשות בירור גם אודות מקומות מתן השירות של היבואן והזמינות שלו. יצרניות מוכרות אשר נחשבות לאמינות הן טויוטה, דוסאן, מניטו, הייסטר ועוד.
 4. בטיחות – אין ספק שהבטיחות היא מעל הכל וחשוב לא להקל ראש בפרמטר זה. המלגזה היא כלי אשר יכול להוות סכנה גדולה לסביבה במידה וייעשה בו שימוש לא נכון. לצערנו, ישנם סיפורים לא מעטים על תאונות מלגזה, כאלה שאף עלו אף בחיי אדם. אי לכך, חשוב לבחון היטב את רמת הבטיחות של המלגזה אותה נרכוש. בחלק מהמלגזות החדשות ישנן מערכות בקרה ובטיחות מתקדמות אשר מסייעות בזיהוי תקלות ומניעתן.
 5. אחריות – כאמור, רכישת מלגזה הינה רכישה שצריכה לשרת אותנו לאורך שנים. לכן, חשוב מאוד לרכוש מלגזה בעלת אחריות ארוכת טווח. יצרניות אשר מספקות אחריות לאורך שנים לרוב מסמנות לנו כי המלגזות שלהן הן איכותיות ובעלות כושר עמידות גבוה לאורך זמן. כמו יש לוודא מהם תנאי האחריות, כלומר מה היא כוללת, על אילו חלקים וכו'. חשוב גם לברר מי מספק בדיוק את האחריות ואל מי וכיצד פונים במקרה של בעיות וצורך בתיקון.
 6. צריכה אנרגיה – כפי שצוין לעיל, מלגזות דיזל הינן מלגזות הפועלות על דלק, לעומת מלגזות חשמליות המתבססות על טעינה בלבד. בנוסף, חשוב לדעת כי המלגזות הישנות התאפיינו בצריכת דלק גבוהה יותר לעומת המלגזות החדשות בהן חל שיפור משמעותי. כך שטרם הרכישה מוטב לעשות בירור אודות מד צריכת הדלק של המלגזה ולבחור בדגם חסכוני.
 7. עמידות בפני מים – מלגזות בעלות תקן IPX4, הינן מלגזות בעלות עמידות גבוהה במיוחד בפני נזקי מים ואבק.
 8. נוחות עבודה – הנוחות של מפעיל המלגזה היא פרמטר חשוב, במיוחד כאשר מדובר בעסק גדול עם עובדים רבים ושעות עבודה רבות. מדובר בעבודה לא פשוט כשלפעמים נעשית בתנאי שטח ומזג אוויר לא קלים. אי לכך, כדי להגדיל את התפוקה מוטב לרכוש מלגזה נוחה עבור המפעיל שלה, הן מבחינת המבנה הארגונומי שלה והן מבחינת הפיצ'רים השונים שלה, שיקלו על המפעיל לבצע פעולות טכניות שונות בנקל וכן להגן עליו מפני תנאי מזג אוויר קיצוניים. בין הפיצ'רים השימושיים – בלם חניה, הגה נוח עם קוטר קטן, ידית עזר, אפשרות הפעלת צופר נוחה בנסיעת רברס ועוד.
 9. טיפולים ותחזוקה – כאמור, ישנן מלגזות אשר זקוקות לתחזוקה בתדירות גבוהה יותר (מלגזות דיזל) וכאלה אשר דורשות רמת תחזוק מינימלית (מלגזות חשמליות). לכן יש לקחת את זה בחשבון במידה ואנו רוצים לרכוש מלגזה עימה נעבוד לאורך תקופה ארוכה.
 10. מלגזה חדשה או משומשת? התלבטות נפוצה טרם רכישת מלגזה לעסק היא האם לקנות מלגזה חדשה או מלגזה משומשת. השיקולים במקרה זה צריכים להתמקד בעיקר בצרכים של העסק – האם מדובר במלגזה אשר מיועדת לעבודה רבה ולטווח ארוך? אם כן ברוב המקרים כדאי לנו לקנות מלגזה חדשה שתשרת אותנו לאורך שנים כשגם נוכל לחסוך בצריכת הדלק שלה. במידה ואין לנו צורך במלגזה חזקה לטווח ארוך ולא קריטי לנו צריכת הדלק שלה, או אז אולי עדיף לנו לרכוש מלגזה משומשת וישנה ולחסוך במחיר הקניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *